viktor_lviv wrote in urb_a

"Повели себе у кращих традиціях гітлерівських карателів"

2 серпня 1943 р. червоні партизани із з'єднання Олексія Федорова напали на село Деревок Любешівського району Волинської області, пограбували його і закатували майже два десяти мирних жителів.

Олексій Федоров
Олексій Федоров

Спогад Поліковської (Протасовицької ) Антоніни Іванівни — 24.06.1925 р. н. 

"...Ще розкажу, що було в нашому селі в 1943 р. На Іллю. Того дня вбиті червоними партизанами Любежанін Улян, Шостак Іван і Шостак Йона, Климчук Дмитро, Герець Андрій, Березюк Петро, Кудлюк Павло, Якимчук Іван, Кудлюк Григорій, Поремчук Панас, Турич Дмитро, Кравчик Овсій, Пасич Микола.  Жителі села. Вони були вдома. Їх партизани, як ходили, ловили, виводили на  пляц. І там убили. кілька...

...Ще скажу. Було в 44-му році. Прийшли в село червоні партизани. В нас у хаті забрали полотно, яке дітям пригодилося б на сорочки. Узяв партизан два сувої  під одну руку, два — під другу руку. Сирітьські!.. Йде з хати і танцює..."

Свідчать:

Мандзик Степан Юхимович — 07.01.1924 р. н.

Оліферчук (Бігун) Єфросинія Яківна — 15.07.1911 р н. 

Никитчук Марія Михайлівна — 01.02.1925 р. н.

Колб Ганна Миколаївна — 25.04.1926 р. н. 

Днем трагедії для Деревка стало 2 серпня 1943 р. В околиці села загін червоних партизанів зіткнувся з повстанцями. Було смертельно поранено його комісара. Об'єктом помсти червоні партизани обрали жителів села, які прихильно ставилися до ідеї незалежності України. Керував погромом уродженець сусіднього села Пнівне Пархомук Силантій, у діях  якого вбачають також особистий мотив помсти Ниципорук Степаниді. Вона була зв'язковою УПА та дружиною С. Климчука, який став повстанцем. 

У святковий день червоні партизани оточили Деревок і повели себе у кращих традиціях гітлерівських карателів: по втікачах стріляли (убиті вчитель Свищ Йосип і художник кудлюк Андрій), зібраних зігнали на сільський майдан та на  подвір'я Мандзика Юхима. Принагідно виявили, що сім'я господаря та сусіди сховалися у схроні, — прилучили ( в т. ч.  й свідка С. Ю. Мандзика) до гурту, як утікачів.

Далі на майдані з кілками в руках стали в коло п'ятеро червоних партизанів. До них у середину заштовхували жертву. Били аби убити. На тіло накидали соломи, її підпалювали. Щоправда, за хромові чоботи Пархомук С. відпустив приреченого батька С. Ниципорук. Всього червоні партизани вбили кілками 16 жителів Деревка. (із спогаду А. І. Поліковської (Протасовицької). Це — Любежанін Улян, Шостак Іван і Шостак Йона, Климчук Дмитро, Герець Андрій, Березюк Петро, Кудлюк Павло, Якимчук Іван, Кудлюк Григорій, Поремчук Панас, Турич Дмитро, Кравчик Овсій, Пасич Микола.

Ниципорук Степанида хворою на тиф була видана червоним партизанам. Під час катування їй відрізали груди, вуха. Обливши бензином, спалили. 

У Деревку жив ветеринарний фельдшер Протасовицький Іван Петрович. Червоні партизани запідозрили його у шпигунстві на користь повстанців. Знайомий Іванісік, що був у червоних партизанах, назвав його "кулаком". Цього виявилося досить, щоб разом із сином Іваном розстріляти.

Саме в цей час дружина Івана народила четверту дитину. Копаючи картоплю, бігала додому, аби годувати залишене немовля. Дорогою до села її перестріли червоні партизани, запитали, чи є в селі повстанці. Вона сказала: ніби немає. та в цей час із  протилежного кінця ввійшли невідомі при зброї, і коли  жінка верталася повз тих червоних партизанів, вони звинуватили її в тому, що сказала неправду, її тут же застрелили, хоч виявилось: то був ще один підрозділ червоних партизанів.

Трагедія українсько-польського протистояння на Волині 1938-1944 років. Камінь-Каширський, Любешівський, Ратнівський і Старожівський райони / упоряд. і авт. коментарів І. Пущук; за заг. ред. почесного доктора Луцького національного технічного університету, народного депутата України Я. П. Федорчука. — Луцьк: ПВД "Твердиня", 2011. — С. 149, 151-152.

Червоні партизани розправилися з селянами на день святого Іллі

promo urb_a июнь 20, 2014 14:13
Buy for 200 tokens
Поскольку от российского "СУПа", контролирующего livejournal.com, вполне можно и нужно ждать цензуры, в т.ч. и в такой форме, как безосновательное закрытие украинских блогов и сообществ, то должен уведомить вас, что в случае закрытия данного сообщества или вашего личного блога, вы можете вновь…

Error

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic

Your IP address will be recorded